
A marcipán és a fondant a tortadíszítéshez használt cukormassza népszerű fajtái. Íme, hogyan különböztesse meg őket, és válassza ki, melyik a megfelelő az Ön számára.
A fő különbség a marcipán és a cukormassza között az, hogy a cukormassza nem tartalmaz mandulát.
Marcipán
A marcipán bizonyos arányban mandulát és cukrot tartalmaz, invertcukorral kombinálva. Ezenkívül a marcipán összetételében a különböző gyártók szerint találhatunk még: vizet, sűrítőanyagokat, stabilizátorokat, színezékeket és aromákat - a marcipán ízének és színének fokozására. A mandula és a cukor aránya alapján meghatározhatjuk, hogy mire jó a marcipánmassza. Sokféle variáció létezik, de a leggyakoribb ez a három arány:
Mandulaarányok a marcipánban
1:4 Azt jelenti, hogy a marcipánban 20% mandula van, ezzel a marcipánnal bevonhatjuk a süteményeket és kisebb desszerteket, figurákat is modellezhetünk vele.
1:3 Azt jelenti, hogy 25% mandula van a marcipánban, a mandula íze kicsit intenzívebb, a vele való munka hasonló a 20%-os marcipánnal való munkához. Ez a marcipán, önmagában is jó ízű.
1:1: Ez azt jelenti, hogy 50% mandula van a marcipánban, a mandula íze intenzív, néhány esetben manduladarabok maradnak a mandulamasszában. Ez a marcipán ezért inkább tésztákhoz vagy esetleg édességekhez alkalmas. A színe sokkal sötétebb, mint a többi marcipáné.
Azt is jó megemlíteni, hogy bár modellezhető és bevonható, az állaga nem olyan, mint a cukormasszáé. A marcipán a mandulának köszönhetően puhább, ugyanakkor durvább, a belőle készült alkotások sokáig puhák.ezért nem alkalmas bonyolultabb vagy finomabb formák készítésére, amelyek nem biztos, hogy tartanak. Másrészt a marcipán sokak számára ízletesebb, mint a cukormassza. Van tehát, aki az ízlés, van, aki a könnyű felhasználhatóság útját választja. Ami a marcipán színezését illeti, természetes színe nem tiszta fehér, ha festjük, akkor inkább sötétebb árnyalatokat érünk el, mint pasztellszíneket. Vannak fehérített marcipánok a piacon, amelyeknek nincs az a tipikus mandula árnyalatuk, hanem gyönyörűen fehérek.
Fondant, fondant, cukormassza
A marcipánról már tudunk valamit, most pedig a cukorpasztáról lesz szó. Kezdjük egy klasszikussal - Fondant kell a torta bevonásához. Ebben az esetben általában mindenki a Cukormázra gondol. Azonban a Fondant, helyesebben Fondant Frosting, egy olyan cukormáz/máz, amelyet általában koszorúkon, puncsokon látunk.Ezen kívül a Fondant Frostingot karamell ízesítéssel - Kuler - ízesítik. A fondant máz elkészíthető, de készen is kapható. Hogy a dolgok még bonyolultabbak legyenek, létezik még egy finom desszert is, amit Fondant - más néven forró láva - néven emlegetnek. Mi tehát a helyes neve a cukormáznak? A helyes elnevezés a Fondant, de nyugodtan maradjunk a Fondantnál, ez a név annyira ismerőssé vált, hogy minden jó eladó azonnal megérti, mit keresünk. Ön azonban már tudja, mi az a Fondant :-)
A marcipánnal ellentétben a Fondant nem tartalmaz mandulát. Bár egyes gyártók mandulaaromával ízesítették a masszát, ez nem jelenti azt, hogy a massza mandulát tartalmaz - ez csak egy aroma. Így különböző ízek vannak a kínálatban, a már említett mandulától kezdve a klasszikus vanílián át a csokoládéig - ahol egyes gyártók kakaóvajat tesznek a masszába, így a massza íze igazán csokoládés. Nem okoz gondot epres, narancsos citromos vagy meggyes ízeket találni. Az ízek választéka igazán széles. Mit tartalmaz tehát a cukormassza? Az alap cukor és zsír, majd glükózszirup és a fent említett aromák, néha még természetes is - ez tényleg gyártónként függ. Vannak a piacon gluténmentes, laktózmentes és vegetáriánus cukormasszák. A cukormasszák fehérek - ezeknek szép hószínük van, de rengeteg színes massza is létezik. A színek lehetnek sötét árnyalatok, de szép pasztellszínek is.
Hogyan válasszuk ki a megfelelő masszát?
És hogyan válasszuk ki a megfelelő Cukormasszát ilyen széles választékból? Mindig tudnunk kell, hogy milyen tortához vagy figurához kell a massza. Minden massza egy kicsit másképp viselkedik, és mindenkinek másra van szüksége, ezért jó, ha kipróbáljuk a masszákat, és megmondjuk, mi illik hozzánk :-) Talán a Cukormassza forgalmazása segít nekünk.
A tömegek felosztása
A fondant, azaz a cukormassza tovább oszlik ( a különböző gyártók szerint ) bevonó, modellező és gumpaste tömegekre. Ebben az osztályozásban nem szabad megfeledkeznünk a Csokoládé masszáról, ahol a klasszikus zsírt kakaóvaj helyettesíti az összetételben. Ezeket a masszákat is felosztják bevonó és modellező masszákra - ezek általában magasabb árúak is. Nem tévesztendő össze azzal a masszával, amelyiknek csak csokoládé íze van.
Egyes bevonómasszákkal modellezni is lehet, azonban hosszabb ideig tart a száradás, így bonyolultabb dekorációkat nem biztos, hogy lehet jól tartanak, csakúgy, mint a speciális modellezőmasszával - az gyorsabban szárad, és a figurák vagy virágok szépen megtartják a formájukat. Ha viszont arra van szükségünk, hogy a massza nagyon gyorsan száradjon és minél szilárdabb legyen, akkor a legjobb, ha közvetlenül gumipasztát használunk -. Ez alkalmas például drótból készült ehető virágokhoz (ironikus módon ezek utána inkább ehetetlenek). Akkor is használhatunk gumpasztát, ha szokatlan formát szeretnénk a tortán, kemény, szilárd alapot a topperhez, finom bajuszkákat a figurán stb. és nem szeretne ehetetlen összetevőt tenni a tortára. Minden cukormassza különböző súlyokban és színekben kapható.
És hogyan dolgozzunk a bevonómasszával vagy a marcipánnal?
Egyszerűen csomagolja ki őket a csomagolásból, és tapogassa meg a kezében, a keze melegével a massza meglazul. Ha a cukormassza vagy a marcipán ragad, a legjobb, ha Solamil vagy speciális cukorral szórjuk meg.Ne felejtsük el, hogy a Marcipán vagy a Cukormassza sem szereti a nedvességet, ezért mindig csak kemény, száraz krémet használjunk alapnak.
A cukormassza és a marcipán tárolása
A masszákat hűvös és sötét helyen tároljuk, ne tegyük hűtőbe vagy fagyasztóba. Ha a Cukormasszát vagy a marcipánt kicsomagoltuk a csomagolásából, a maradékot becsomagolhatjuk fóliába, zacskóba, dobozba tehetjük. Így a szavatossági idő lejártáig vagy még tovább is eláll. Ha a massza első ránézésre száraznak és repedezettnek tűnik, vágjuk le ezeket a részeket, a maradékot pedig dolgozzuk el a kókuszolajjal bekent kezünkben.
Most már tudod a fő különbséget a marcipán és a fondant között ... Szóval egészségedre a tortát :-)